Polecamy

World of Warcraft - Wielki projekt: Eksploracja

Co warto przeczytać w 2024 roku?

Sprzęt dla graczy

Streaming gier: jak zacząć streamować? Co będzie potrzebne do streamingu?

O popularnych streamerach słyszała znaczna większość aktywnych użytkowników internetu. Coraz głośniej mówi się nie tylko o ich sławie, ale także ciekawym pomyśle na dodatkowy zarobek związany ze swoim hobby. Przeczytaj, jak zacząć streamować i w jaki sprzęt warto się wyposażyć, by wejść w ten świat z rozmachem.

Streaming gier – co to jest i jak działa?

Streaming (nazywany także strumieniowaniem) to możliwość przekazywania danych (w tym przypadku rozgrywającej się gry) w czasie rzeczywistym: „na żywo”. Ujmując rzecz najprościej, gracz włącza grę, „odpala streama” i rozpoczyna rozgrywkę – a jego widzowie mogą na bieżąco oglądać postępy, podejmowane działania. Co więcej, słyszą nie tylko to, co dzieje się w grze, ale także komentarze gracza. Często mają możliwość chatowania ze sobą w międzyczasie (choć zależy to od osobistych preferencji streamera i funkcjonalności serwisu, z którego korzysta).

Skoro zainteresowałeś się tematem streamingu, to prawdopodobnie chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat jego sposobu działania. Technologia strumieniowego przesyłu danych opiera się na ich tymczasowym przechowywaniu na komputerze widza – na czas ich odbierania (oglądania streama) – buforze. Dane są na bieżąco usuwane, dzięki czemu odbiorca nie musi pobierać całego „filmu”, by go obejrzeć

Gdzie zacząć streamować? Najpopularniejsze platformy

Przed rozpoczęciem swojej przygody z transmisją gier warto wybrać platformę, na której założy się swój kanał. Wybór jest całkiem szeroki, są jednak serwisy, które cieszą się największą popularnością, tym samym dając dostęp do większej ilości widzów (inne albo mają niewielu użytkowników, albo nie są popularne w Polsce):

  • Twitch – zdecydowany numer jeden wśród graczy; i nic dziwnego. To właśnie od tej platformy rozpoczęła się sława streamingu gier i rozgrywek e-sportowych. Serwis i korzystanie z niego jest bezpłatne, a każdego dnia wchodzi tam około 10 milionów użytkowników! Streamerów jest, według danych samego serwisu, ponad 2 miliony.
  • YouTube – również darmowa i chętnie wybierana platforma. Zaletą korzystania jest dostęp do ogromnej ilości użytkowników YouTube, odwiedzających stronę np. celem posłuchania muzyki; prowadzone streamy często wyświetlane są na stronie głównej, tym samym mogąc przyciągnąć nowych odbiorców.

Jaki sprzęt będzie potrzebny do streamingu gier?

Drugim krokiem na drodze do rozpoczęcia swojej przygody z transmisją gier jest organizacja odpowiedniego sprzętu. Doświadczony, zapalony gracz prawdopodobnie większość przedmiotów z listy będzie już posiadał – warto jednak sprawdzić, co się przyda:

Dobry komputer – absolutna podstawa

Zbyt słaby komputer lub laptop nie podoła ani wymaganiom najnowszych gier, ani jednoczesnemu ich strumieniowaniu. To zdecydowanie temat na osobny artykuł, do najbardziej podstawowych parametrów, które powinien mieć gamingowy pecet lub laptop, należą:

  • - procesor: minimum Intel Core i5 lub AMD Ryzen 5, a najlepiej Intel Core i7 do i9 lub AMD Ryzen 7 do 9;
  • - karta graficzna: z linii GTX 1660 Super, RTX 2060 Super lub RTX 2080 TI;
  • - pamięć RAM: im większa, tym lepsza. Minimum 8 GB, a najlepiej 32 GB to pamięć, która zapewni optymalny poziom transmisji (jakość obrazu i dźwięku oraz jej właściwą prędkość), odpowiednią płynność rozgrywki i obsługę kilku programów jednocześnie (np.: gry i platformy streamingowej);

Kamera internetowa – warto się pokazać

Z byle jak dobraną kamerką nie można liczyć na zbyt wysokie zasięgi; konkurencja jest tak duża, że bardzo dobra jakość streama ma naprawdę ogromne znaczenie. Należy wziąć pod uwagę:

  • - rozdzielczość obrazu: HD to absolutne minimum przekazywania wyraźnego obrazu. Zdecyduj się więc na kamerę o rozdzielczości przynajmniej 1280 x 720 pikseli lub, jeżeli twoje łącze internetowe jest naprawdę szybkie, 1920 x 1080 pikseli (Full HD);
  • - standard USB – przy takich rozdzielczościach, jak wskazane powyżej, kamera powinna być wyposażona w złącze USB co najmniej 2.0, by oferować odpowiednią przepustowość danych;
  • - liczbę klatek na sekundę – od tego parametru (poza prędkością i stabilnością łącza u nadawcy oraz odbiorcy obrazu) zależy czy stream będzie przekazywany płynnie, bez zacinania się i zrywania obrazu. 60 klatek na sekundę to bardzo dobry wynik.

Dobry mikrofon gamingowy – trzeba być dobrze słyszalnym

Pod taką nazwą znajdziemy sprzęty najbardziej odpowiadające potrzebom streamera. Powinien charakteryzować się najwyższą jakością dźwięku, tak, by utrzymać transmisję na wysokim poziomie; zakłócenia i trzaski nie zachęcają do oglądania. Istotne będą:

  • - czułość: na średnim poziomie; zbyt niska zarejestruje mniejszą ilość szczegółów, a zbyt wysoka może być aż nadto dokładna, zbierając nawet najcichsze dźwięki z otoczenia. Optymalna oscyluje na poziomie -36 dB;
  • - charakterystyka kierunkowa: a więc sposób, w jaki mikrofon ściąga dźwięk z otoczenia. Możliwości jest kilka, a do streamingu poleca się modele kardioidalne – jednokierunkowe, zbierające wyłącznie dźwięki pochodzące z (jak wskazuje ich nazwa) jednego kierunku. Wówczas mikrofon „pochłania” przede wszystkim słowa streamera, ignorując dźwięki otoczenia, dzięki czemu przekaz jest znacznie czystszy.

Słuchawki gamingowe – ty też musisz słyszeć

Od nich zależy komfort gry związany z jakością dźwięku. Na co zwracać uwagę?

  • - Pasmo przenoszenia dźwięku – wyrażona w hercach (Hz), w dwóch różnych wartościach: najwyższej (dla wysokich dźwięków) oraz najniższej (dla basowych dźwięków). Zadowalającą częstotliwość dźwięku dadzą graczowi słuchawki w zakresie od 20 do 20 000 Hz.
  • - Głośność – wyrażona w decybelach (dB). Im wyższa ta wartość, tym głośniejsze będą słuchawki. 100 dB to najczęściej spotykany wynik, mieszczący się jeszcze w granicach bezpieczeństwa dla słuchu.
  • - Konstrukcja – ma ogromne znaczenie nie tylko pod względem wygody, ale także poziomu wygłuszenia hałasu z otoczenia. Skup się na modelach nausznych; będziesz mieć pewność, że nie wypadną podczas bardziej emocjonującej rozgrywki.

Mikser do streamingu – zadbaj o jakość dźwięku

Sprzęt, który w znacznej mierze podniesie profesjonalizm twoich streamów. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowany w obsłudze, to spokojnie! W rzeczywistości z mikserami audio pracuje się bardzo łatwo – a ich możliwości są naprawdę duże. Zastosowanie tego urządzenia może pozwolić ci między innymi na:

  • - użycie więcej niż jednego mikrofonu w trakcie streama (równocześnie) – dzięki temu będziesz mógł prowadzić go ze znajomym czy zapraszać gości na swojego live’a;
  • - zarządzanie poziomem głośności każdego mikrofonu – ustawienie ich na równi lub wyciszanie np. tylko siebie, gdy w trakcie trwania streama chcesz odebrać telefon;
  • - podniesienie jakości dźwięku – z mikserem możliwa będzie np. redukcja szumów mikrofonu;
  • - regulację głośności poszczególnych źródeł dźwięku bez przerywania rozgrywki – aby przyciszyć muzykę lecącą w tle, nie będziesz musiał już otwierać odpowiedniej karty; zrobisz to z poziomu miksera.

Karta streamingowa – ulga dla procesora

Uruchomienie streama jest ogromnym wyzwaniem dla komputera. Nawet wyposażenie sprzętu w najlepszą kartę graficzną nie zmniejszy niestety poziomu obciążenia procesora. Jego każdorazowa wymiana z powodu zużycia, gdy komputer zaczyna pracować znacznie wolniej, a gra mocno się klatkuje (albo i całkowicie laguje) może być naprawdę kosztowna. Alternatywnym i najprostszym rozwiązaniem jest jednorazowe zainwestowanie w kartę do streamingu.

Do wyboru będziesz mieć jej dwa typy: montowane wewnątrz skrzynki i zewnętrzne, podłączane przy pomocy kabla HDMI lub USB. Ta druga opcja z pewnością sprawdzi się przy laptopie, a pierwsza – w PC o w miarę pustym wnętrzu. To, na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy zakupie, to rozdzielczość gry i streama, które obsługuje.

Router (i prędkość internetu) do streamingu

Nawet najlepszy sprzęt nie zapewni wysokiej jakości i chętnie oglądanego streama, gdy prędkość internetu pozostawi wiele do życzenia. Od jego jakości zależy jakość przekazywanych danych, natomiast od routera; stabilność i wykorzystanie wszystkich dawanych przez dostawcę możliwości. Bardzo ważna w przypadku prędkości samego internetu jest prędkość wysyłania danych (upload). Aktualną można sprawdzić na stronie speedtest.pl. Im wyższa, tym lepiej; wskażemy jednak przybliżone wartości, które pozwolą na streamowanie w danej jakości obrazu:

  • - od 3-6 Mbps da możliwość streamowania w rozdzielczości 1024 x 576 lub 1280 x 720 pikseli i 30-60 kl./s.,
  • - 8-15 Mbps pozwoli na streamowanie w rozdzielczości 1920 x 1080 i 60 kl./s.
  • - 20-40 Mbps na streama w rozdzielczości 2560 x 1440 przy 60 kl./s,
  • - powyżej 40 Mbps na streamowanie w rozdzielczości aż 3840 x 2160 przy 60 kl./s (Ultra HD).

Bardzo ważna będzie też przepustowość. To od niej zależy, czy pozwoli w pełni wykorzystać prędkość uploadu oferowaną przez internet. Warto wybrać urządzenie z technologią MU-MIMO, które umożliwia jej zwiększenie dzięki wykorzystaniu równoległej transmisji realizowanej przez wiele nadajników i odbiorników, które są wbudowane w punkt dostępowy (AP).

Oprogramowanie do streamowania – czyli software

To ostatni punkt. Do najpopularniejszych darmowych rozwiązań należy program OBS. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że wszystkie jego funkcje są bezpłatne, nie trzeba więc martwić się o ograniczenia. Jeśli jednak przyszły streamer planuje pewną inwestycję finansową, to może zdecydować się na XSplit. Wykupienie dożywotniego dostępu z dostępem do wszystkich funkcji to koszt 200$. To, co z pewnością wyróżnia płatne oprogramowanie, to możliwość usunięcia tła bez konieczności użytkowania greenscreana przy pomocy funkcji VCam.

Jakie gry warto streamować – co na początek?

Ostatni, nie mniej istotny element listy początkującego streamera – którymi rozgrywkami warto się dzielić? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: tymi, które sprawiają ci najwięcej przyjemności. Większość nocek spędzasz na dynamicznych meczach w League of Legends? Wobec tego spróbuj skupić na sobie uwagę innych jej miłośników. Miej jednak na uwadze sporą konkurencję – to w końcu jedna z najpopularniejszych gier świata. Jesteś zwolennikiem tych raczej mniej znanych tytułów i stale przeszukujesz sieć w pogoni za nowymi perełkami i małymi produkcjami? Pokaż je światu – niech twoja popularność rośnie razem z popularnością samej gry!

Podsumowując: niech streaming będzie przede wszystkim dodatkiem do twojej pasji jaką jest gaming. Bądź na bieżąco, a więc śledź trendy, sprawdzaj, co sprawdza się u innych streamerów z większą i mniejszą liczbą subskrybentów – ale stawiaj przy tym przede wszystkim na naturalną przyjemność z gry. Odpowiedni wybór sprzętu, platformy i gry do streamowania są bardzo istotne – mogą mieć równy wpływ na popularność transmisji jak umiejętności użytkownika. Sprawdź więc ofertę dla graczy w sklepach takich jak Empik – miejscach, w których nie tylko wybierzesz kolejną grywalną pozycję, ale także znajdziesz sprzętowe inspiracje.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Spójrzcie na koncepcje projektowe The Mad Box -...

Dyrektor generalny studia stojącego za The Mad Box podzielił się na Twitterze projektami...

Nintendo Switch Online może dodać gry z SNES...

Wygląda na to, że pokaźna lista gier SNES może być w drodze do subskrybentów Nintendo Switch...